"Марица" и "Казанлък" диктуват темпото

30.06.2017

Под заглавие "Марица" и "Казанлък" диктуват темпото, сайтът bgvolleyball.com посвещава една от водещите си статии на успешното представяне за пореден сезон на селекциите на "Казанлък Волей-Багира". Пловдив и града на розите се превърнаха в център на волейбола в женското направление през последния сезон. Така започва статията в специализирания сайт за волейбол, посветена на двата водещи клуба.

С финалите при 13-годишните момичета официално се спусна завесата на сезон 2016/17, що се отнася до женското направление на клубно ниво у нас. И с титлата, която младите момичета, водени от Петя Хрисчева и Цеца Тенева спечелиха на базата "Спортпалас" край Варна, Марица се утвърди като истински хегемон у нас.

И ако на женско ниво пловдивчанки нямаха конкуренция в първенството и се справиха със създалата се за Купата на Шехерезада такава (клубовете имаха право на попълнения по подобие на турнира при мъжете, който доста наподобяваше Купата на Емира), то Марица показа, че може да бъде фактор и при подрастващите. Пловдивчанки спечелиха и титлата при девойки младша възраст, след като селекцията, водена от Диана Малинова, достигна до златните медали след финал срещу ЦСКА в залата на Левски в столичния квартал "Люлин". Към успехите на Марица през този сезон трябва да прибавим и регионалното отличие при 12-годишните, където обаче няма републикански финали, а турнири в отделните волейболни региони.

Стабилно представяне и постоянно присъствие в топ 4 в различните възрасти (от най-малките до жени) показва друг клуб извън София - Казанлък Волей. И ако в женското първенство представителките от Града на розите не успяха да достигнат до медал, оставяйки на четвърта позиция, то момичетата, водени от Страхил Балов се реваншираха по най-добрия начин във финалите за девойки старша възраст. Пред своите фенове в Казанлък тези момичета, които с малки изключения играха и в женския представителен тим, триумфираха със златните медали.

"Розите" записаха и две трети места - при девойки младша възраст и при момичетата до 13 години, а при 15-годишните бяха в четворката. И по постоянство нито един отбор не се представи по-добре от Казанлък - да намери място сред първите 4 във всички републикански първенства през последния сезон. И дори Марица, които записаха три първи места в отделните възрастови групи изостават, след като при 15-годишните и при девойките старша бяха извън топ 4.

И докато Пловдив и Казанлък се оформят като основните полюси в женския волейбол у нас, какво се случва със софийските ЦСКА, Левски и Славия?

"Белите" с Таня Гогова и Габриела Айшинова през миналия сезон спечелиха две титли (момичета до 15 години и девойки младша) и загубиха по драматичен начин финала при старшата. През лятото обаче настъпи промяна на "Овча Купел", като в крайна сметка Габи Айшинова продължи работа в ЦСКА.

А през този сезон Славия завърши на пето място в женското първенство, въпреки че през първия полусезон имаше възможност да разчита на опитни състезателки като Ваня Върбанова, Русена Сланчева и Ася Динова, които да помагат на младите. В шампионата за девойки старша Славия отстъпи на Казанлък, губейки втори пореден финал в тази възрастова група. При младшата "белите" не успяха да се преборят дори за петото място, а при по-малките - до 13 и до 15 години, не участваха във финалите.

Отборът на ЦСКА не успя да спечели нито една титла през този сезон, но определено в клуба се усети подобрение и на женския фронт. В женското първенство "червените" си гарантираха бронзовите медали още след края на редовния сезон и отпадането на четвъртфинал от Левски се оказа безболезнено заради регламента в плейофите да се играе само и единствено за титлата. При девойките старша ЦСКА спечели бронзов медал, а при младшата - сребърен след изключително драматичен финал, загубен от Марица след 2:3 гейма.

Най-голямото разочарование за ЦСКА се оказа Държавното първенство за момичета до 15 години, на което бяха домакини на финалния турнир. В него младите състезателки на Мила Кьосева не успяха да се преборят за място в четворката и трябваше да изгледат как основните им съпернички от Левски триумфират в тяхната зала. При момичетата до 13 години "червените" не се класираха за финалите във Варна.

За Левски последният сезон в женското направление не бе кой знае колко запомнящ се. И въпреки че играха финал в първенството, заради регламента у нас историята ще ги запомни като шести в крайното класиране. В турнира за Купата на България "сините" предприеха мащабно подсилване с 4 състезателки, но не успяха да прескочат Славия в полуфинала.

Всъщност, за Левски светлият лъч идва от отбора до 15 години, воден от Светлана Цветанова. Именно този тим спечели по категоричен начин финалите в тази възрастова група. Иначе, при момичетата до 13 години Левски също не игра във финалите, а при девойките младша останаха на четвърто място, въпреки че бяха домакини, а при старшата останаха извън четворката.

Още няколко отбора се намесиха в борбата за призовите места през последния сезон в отделните възрасти. При жените това бе тимът на Раковски (Димитровград), който бе подпомогнат сериозно от Марица (Пловдив) и достигна до сребърните медали.

При по-малките впечатление направи тимът на Бдин Вида (Видин) със сребро при петнайсетгодишните и четвърто място в по-долната възрастова група. Варненският Спартак пък се пребори за бронза при момичетата до 15 години, а Велбъжд (Кюстендил) се отличи със сребро при 13-годишните.

Сега е време за почивка и равносметка. При това за някои от традиционните клубове равносметката трябва да бъде повече от трезва, за да се прекъсне в зародиш негативна тенденция. Ще завършим този обзор с поглед и към бъдещето. А именно с предстоящите евроучастници. Единият логично ще е Марица, който отново ще се пробва в Шампионската лига, като жребият този път им отреди среща с финландския Сало. По-интересното е кой ще бъде другият евроучастник на България. Това ще е завършилият на шесто място в класирането тим на Левски, който ще играе за Купата на претендентите срещу румънския ЦСМ (Търговище). "Сините" ще представят страната ни, просто защото останалите отбори в шампионата са се отказали от възможността да се покажат извън границите на родния волейбол.

А картата на женския волейбол у нас става все по-тясна, докато географската столица на България отдавна не кореспондира със силните на деня. В това отношение Пловдив е пред всички благодарение на своите шампионки (малки и големи) от Марица, следвани единствено от Казанлък.